Bouldering Competition Results (8/11/14)

Saturday saw a stunning competition and exciting final. The morning featured juniors from as far afield as Torquay taking part and their strength, determination and ability was impressive.  Stevie Vanstone winning the male category with a superb ascent of M1 on the hanging slab and Keira Law the female category.

In the afternoon the 20 problem qualifier included some very fun and funky routes and by 6pm the lights had been dimmed, the spot lights fired up and the finals commenced. Ellis Butler Barker and Charlotte Warner taking the top step of the podium in the male and female categories respectively.

Thanks to everyone who came to the event.

Bristol Open Bouldering Championships

But the big news is that next month Bloc will be hosting the very first Bristol Open Bouldering Championships on Saturday 6th-Sunday 7th December.

On Saturday there will be a range of fun competitions, workshops and talks. Things go up a few gears on Sunday with the main competition taking place, the qualification round in the morning, then mid afternoon the semi finals and  finals.

We’ve some legendary route setters booked in, over £1000 in cash to be won plus loads of prizes and give-aways.

To enter click here http://blocclimbing.co.uk/bristolboulderingchamps/ 

The entry fee includes a FREE event T shirt and entry to Bloc on both days.

The Climbing Qualification Results

Senior Male
1 Ellis Butler Barker 211
2 Rory Bascombe 200
3 Edward Gow Smith 196
4 Dean 189
4 Garath Chalker 189
6 Ali McMellon 188
7 Andrew Haley 187
8 Jamie MacLeod 185
8 Yan Hawkins 185
8 Mark Urdibay 185
8 Dan HB 185
12 K Steadman 183
12 Alex Chapman 183
14 Rhys Gilbert 182
14 Carl Smith 182
14 Tom Wright 182
17 Tim Monks 181
18 Jack Southward 178
18 James Matthews 178
20 Tim O’Hanrahan 176
20 Ollie Martin 176
22 Gordon Snell 175
22 Alex Whitmore 175
24 Matthew Murgatroyd 173
25 Adam Mackintosh 172
25 Andy Wiseman 172
27 Garath Pratt 171
28 M Johnson 169
29 Android Slaughter 168
30 Todd Smith 167
30 Reece Wooton 167
32 Tim Whitlock 166
33 Alex Cox 165
34 Kenneth Brewster 164
34 Justin Hill 164
36 Ben Bowering 160
37 Sascha Gnirss 156
38 M Parker 153
39 James Laws 152
40 Merlin Crossingham 148
41 Dan 146
42 Jake Leach 145
43 Anthony Lewis 141
44 M Quinn 139
45 Marjorie Quinn 130
46 M Longworth 121
47 Ian Lee 119
48 Ben 117
49 Edward Redfern 116
50 Kit Rabbette 114
50 Dan Gilbert 114
52 Duncan Backhurst 113
53 Luke 96

Finals

1 Ellis Butler Barker
2 Rory Bascombe
3 Edward Gow Smith

 

Senior Female

1 Charlotte Warner 184
2 Rosea Day 179
3 Selena Thyssen 172
4 Alice Morragh-Cox 161
5 Robyn Nelson 159
6 Adinda Putri Palma 157
7 Caroline O’Keegfe 151
8 Viktoria Zekoll 145
9 Emily Vandendorpe 141
10 Becky Stanley 130
11 Georgia Townend 123
12 Lydia Furness 120
13 Daisy Murtagh 120
14 Miriam Billig 116
15 Emily Boyce 111
16 Bea Chater 91
17 Eleanor Cooker 62

 

Finals

1 Charlotte Warner 184
2 Rosea Day 179
3 Selena Thyssen 172

 

Juniors

Junior Male     Finals  
1 Stevie Vanstone 185 1 Stevie Vanstone
2 Xavier Caine 169 2 Xavier Caine
3 Finley Wood 141 3 Finley Wood
4 Brooklyn Wheldon 140
5 Lucus Maggs 128
6 Noah Crossingham 116
7 Zack Graham 111
8 Ryan Law 110
9 Tom Anderson 71
10 Keoni Coaker 42
Cuan 59
Junior Female     Finals
1 Keira Law 133 1 Keira Law
2 Lily Caine 85 2 Lily Caine
3 Stacy Glover 77 3 Stacy Glover
4 Caitlin Ineson 69
5 Lily Coaker 21